V predchádzajúcom blogovom príspevku sme si napísali aké sú najčastejšie príčiny poškodenia povrchovej úpravy drevených okien. Príčiny môžeme zhrnúť v nasledujúcich bodoch:
- Vysoká stavebná vlhkosť pri zabudovaní alebo po zabudovaní okien počas výstavby.
- Poškodenie omietkou pri omietaní.
- Použitie nesprávnych ochranných pások (UV nestabilných).
- Vysoká vlhkosť v interiéri počas bývania.
- Poškodenie okien ľadovcom.
- Skončenie životnosti ochranného náteru
Podrobnejšie som rozpísal ako vzniká prvá príčina “Vysoká stavebná vlhkosť pri zabudovaní alebo po zabudovaní okien počas výstavby” a ako jej predchádzať.
V dnešnom príspevku sa pozrieme na ďalšiu príčinu “Poškodenie omietkou pri omietaní“.
Poškodenie omietkou pri omietaní
Predpokladajme, že sa nám podarilo presvedčiť investora a aj staviteľa aby sa mokré procesy uskutočnili pred montážou okien. Čaká nás ďalšia nástraha. Na osadených oknách je potrebné omietnuť vonkajšie a vnútorné ostenie (špalety). Vodou riediteľné lazúry je potrebné chrániť pred znečistením cementom, maltou, vápnom a pod., ktoré by lakované plochy rozleptali. Žiaľ majstri sa k cudzím oknám niekedy správajú veľmi nezodpovedne! Výsledok takéhoto nezodpovedného prístupu je poškodená povrchová úprava, napadaná omietka v kovaní, ktorá obmedzuje jeho funkčnosť.
Ako predchádzať poškodeniu?
- okno ochrániť pomocou ochranných (lepiacich pások)
- okno ochrániť pomocou omietacích líšt
Ochrana pomocou lepiacej pásky je pomerne jednoduchá. Na okno sa prilepí lepiaca páska, ktorá sa po omietnutí odlepí. Pozor! Stretávam sa na stavbe s majstrami, ktorý pásku čiastočne zaomietali a potom ju pomocou orezávacieho nožíka prerezali a odlepili z okna. Samozrejme orezávacím nožíkom poškodil lazúru na drevenom okne.
Odporúčam okno ochrániť počas omietacích prác omietacou lištou. Omietacia lišta nám bude plniť dve funkcie:
- ochrana okna pri omietaní
- dilatácia medzi omietkou a oknom po omietnutí
Zo zadnej strany omietacej lišty odstránime ochrannú pásku. Lepiacou plochou potom prilepíme omietaciu lištu k oknu. Omietaciu lištu prilepíme na dve bočné a jednu vrchnú časť dreveného okna.
Na omietacej lište máme ešte ďalšiu lepiacu plochu na “krídelku”. Z “krídelka” odstránime ochrannú pásku a na lepiacu plochu prilepíme ochrannú fóliu, ktorou prekryjeme celé okno. Tým zabezpečíme jeho ochranu pred stavebným prachom a omietkou.

Obr. 10.: Ochranná fólia nalepená na omietaciu lištu – ochrana okna pred omietkou a stavebným prachom.
Po omietnutí odlomíme krídelko z omietacej lišty a strhneme z okna spolu s ochrannou fóliou.
Omietacia lišta mám teraz slúží aj ako dilatácia medzi omietkou a oknom. Omietka a okno sú rôzne materiály. Ak tento spoj nie je vhodne dilatovaný, vznikne v tomto mieste prasklina (viď obrázok 11).
Omietacia lišta dokáže dlhodobo dilatovať spoj medzi omietkou a dreveným oknom. Posúďte sami tento rozdiel (obr. 12, 13)
Venovať trochu viac času ochrane drevených okien pri omietacích prácach sa nám určite vyplatí. Kovanie je ochránené pred stavebným prachom a jeho chod je tichý a stavebný prach nepoškodzuje pohyblivé časti a nenarušuje jeho povrchovú úpravu. Povrchová úprava na okne sa nepoškodí agresívnymi látkami v omietke. Umytie a očistenie takto ochráneného okna nám zaberie oveľa menej času.
V ďalšej časti sa pozrieme ako môžeme drevené okno poškodiť nevhodnou lepiacou páskou.
Spätné upozornenie: Najčastejšie príčiny poškodenia povrchovej úpravy drevených okien (3 časť). « Makrowin's Blog
Spätné upozornenie: Najčastejšie príčiny poškodenia povrchovej úpravy drevených okien (4 časť). « Makrowin's Blog
Spätné upozornenie: Ochrana drevených okien pri omietaní « Makrowin's Blog
Spätné upozornenie: Najčastejšie príčiny poškodenia povrchovej úpravy drevených okien (5 časť). « Makrowin's Blog