V predchádzajúcom blogu sme si na vzorovom príklade vypočítali hodnotu lineárneho stratového súčiniteľa tepelného mosta osadenia okna. Vypočítali sme si ako sa mení hodnota Ψ vplyvom prekrytia rámu okna tepelnou izoláciou pri zatepľovaní fasády pasívneho domu.
V tomto príklade si ukážeme ako sa zmení hodnota Ψ pri zabudovaní okna MAKROWIN 88G2 do pasívneho domu – drevostavby. Okno Markowin 88G2 v prevedení drevohliník.
Obvodový plášť pasívneho domu v tomto príklade je zložený:
OSB doska
Minerálna izolácia
Drevený obklad
Celková U hodnota steny: U=0,102 W/(m².K)
Drevené okno MAKROWIN 88G2 drevohliník
Uf= 0,76 W/(m².K)
Ug= 0,6 W/(m².K)
Ψg= 0,029 W/(mK)
Výsledná hodnota hodnota Ψ = 0,012 W/(m.K).
Lineárny stratový súčiniteľ tepelného osadenia okna MAKROWIN 88G2 zabudovaného v obálke pasívneho domu sa zlepšuje prekrytím rámu okna tepelnou izoláciou. Pri drevohliníkovom prevedení hliníkové opláštenie vytvára tepelný most a mierne zhoršuje celkovú hodntotu Ψ. Vzhľadom na konštrukciu rámu dreveného okna MAKROWIN 88G2, kde v ráme okna je použitá tepelno izolačná vložka, sa tento tepelný most dostatočne preruší a výsledná hodnota Ψ = 0,012 W/(m.K) je výborná a je vhodná pre osadenie v pasívnom dome.
Staviate energeticky pasívny dom? Čo spravíte preto aby ste už v projekte poznali hodnotu Ψ lineárneho stratového súčiniteľa tepelného mosta osadenia okna? Ak hľadáte v praxi overené riešenie tak kliknite sem a budete prekvapený, že dostanete viac informácií ako očakávate.