Lineárny stratový súčiniteľ tepelného mosta osadenia okna

Koľko prekryť rám pekného dreveného okna tepelnou izoláciou v pasívnom dome? Túto otázku si položí skoro každý staviteľ pasívneho domu pri zatepľovaní obvodového plášťa…

Osadenie okna v obálke energeticky pasívneho domu je potrebné optimalizovať tak, aby tepelný most osadenia okna bol minimalizovaný a nedosahovala sa kritická povrchová teplota kondenzácie vodnej pary, ktorá môže spôsobiť tvorbu plesní v mieste osadenia okna. Hodnotu tepelného mosta osadenia okna je potrebné zadať do energetického výpočtu v PHPP.

Výpočet tepelného mosta osadenia okna sa vykonáva špeciálnym softwarom pre stavebnú tepelnú techniku umožňujúcu výpočty dvojrozmerných (2D) teplotných polí, ktoré v porovnaní so zjednodušenými výpočtovými metódami dávajú presnejšie výsledky.

Cieľom tohto príkladového výpočtu je optimálne navrhnutie osadenia okna v pasívnom dome tak, aby sa minimalizoval stratový súčiniteľ tepelného mosta osadenia okna Ψ a určiť koľko cm je potrebné prekryť rám okna MAKROWIN 88G2 tepelnou izoláciou pri zatepľovaní obvodového plášťa.    

Môžeme si to ukázať na príklade s osadením dreveného okna, ktoré je vhodné pre zabudovanie pre pasívne domy MAKROWIN 88G2. Otázka znie koľko cm je potrebné prekryť rám okna izoláciou, aby lineárny stratový súčiniteľ tepelného mosta osadenia okna Ψ bol dostatočne nízky pre osadenie okna v pasívnom dome.

Obvodový plášť pasívneho domu v tomto príklade je tvorený:
Vápenopiesková tehla hrúbka 175mm λ= 0,990 W/(mK)
Izolácia Neopor hrúbka 300mm λ= 0,032 W/(mK)
Omietky
Celková U hodnota steny: U=0,102 W/(m².K)

Drevené okno MAKROWIN 88G2
Uf= 0,76 W/(m².K)
Ug= 0,6 W/(m².K)
Ψg= 0,029 W/(mK)
Certifikát PHI pre MAKROWIN 88G2

Detail č. 1:
Bočné ostenie dreveného okna MAKROWIN 88G2
Prekrytie rámu okna MAKROWIN 88G2 tepelnou izoláciou hrúbky 30mm.

Makrowin 88G2

Obr. 1.1.: Priebeh izoteriem v okne a v obvodovom plášti EPD pri prekrytí                               rámu okna 3cm izoláciou.

Makrowin 88G2

Obr. 1.2.: Priebeh teplotného poľa okna a obvodového plášťa EPD pri prekrytí                        rámu okna 3cm izoláciou.
Výsledná hodnota hodnota Ψ = 0,0124 W/(m.K).

Detail č.2:
Bočné ostenie dreveného okna MAKROWIN 88G2
Prekrytie rámu okna MAKROWIN 88G2 tepelnou izoláciou hrúbky 60mm.

Obr. 2.1.: Priebeh izoteriem v okne a v obvodovom plášti EPD pri prekrytí                               rámu okna 6cm izoláciou.

Makrowin 88G2

Obr. 2.2.: Priebeh teplotného poľa okna a obvodového plášťa EPD pri prekrytí                        rámu okna 6cm izoláciou.

Výsledná hodnota hodnota Ψ = 0,0064 W/(m.K).

Detail č.3:
Bočné ostenie dreveného okna MAKROWIN 88G2
Prekrytie rámu okna MAKROWIN 88G2 tepelnou izoláciou hrúbky 70mm.

MAKROWIN 88G2

Obr. 3.1.: Priebeh izoteriem v okne a v obvodovom plášti EPD pri prekrytí                               rámu okna 7cm izoláciou.

Obr. 3.2.: Priebeh teplotného poľa okna a obvodového plášťa EPD pri prekrytí                        rámu okna 7cm izoláciou.

Výsledná hodnota hodnota Ψ = 0,0034 W/(m.K).

Zhrnutie výsledkov:

Lineárny stratový súčiniteľ tepelného osadenia okna MAKROWIN 88G2 zabudovaného v obálke pasívneho domu sa zlepšuje prekrytím rámu okna tepelnou izoláciou.

Pre osadenie okna MAKROWIN 88G2 v obvodovom plášti pasívneho domu v tomto prípade postačuje aj prekrytie rámu okna 3cm tepelnou izoláciou. Je na rozhodnutí projektanta EPD a investora, ktorú variantu zvolí vzhľadom na výslednú hodnotu mernej potreby tepla na vykurovanie pasívneho domu.

Často sa stretávam s požiadavkou, hlavne ženskej časti zákazníkov, aby sa pekný drevený rám okna minimálne prekryl tepelnou izoláciou a tým sa nesplní požiadavka na prekrytie rámu tepelnou izoláciou. Každý detail osadenia okna je špecifický a pri pasívnom dome je potrebné túto možnosť zvážiť a overiť výpočtom. V tomto prípade je možné vyhovieť požiadavke investora a neprekryť celý rám okna izoláciou. Je to možné aj vďaka predsadeniu okna do izolačnej roviny obvodového plášťa a tým sa podstatne zmenšuje tepelný most osadenia okna.

Staviate energeticky pasívny dom? Čo spravíte preto aby ste už v pri objednávke svojich okien vedeli presne ako je najlepšie osadiť a prekryť rám okna tepelnou izoláciou? Ak hľadáte v praxi overené riešenie tak kliknite sem a budete prekvapený, že dostanete nielen kvalitné okná, ale aj správny návrh ich osadenia a správnu montáž.

1 thought on “Lineárny stratový súčiniteľ tepelného mosta osadenia okna

  1. Děkuji za zajímavý článek, byl bych velmi rád, kdybyste měl zájem udržet kvalitu oboru a také občas přispěl na internetový portál http://www.lopin.cz, kde je jak poradna, tak i možnost napsat nějaký ten článek. Vím, že jste mi říkal, že pro ČR nepracujete, ale portál bude nejen pro ČR, ale i pro SK.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s