Menej je niekedy viac

Tak ako sa pri izolačnom dvojskle výrobcovia okien v minulosti predbiehali vo svojich marketingových materiáloch, kto osadí do svojich okien dvojsklo s nižším Ug=1,0 W/(m2.K), tak sa dnes podobne predbiehajú, kto osadí do svojich okien izolačné trojsklo s nižším súčiniteľom prechodu tepla Ug=0,5 W/(m2.K). Zvačšuje sa medzisklenný priestor v trojskle, ktorý je plnený argónom a tým sa dosahujú potrebné desatinky a stotinky v parametroch. Veď súčiniteľ prechodu tepla pri zasklení sa zaokrúhľuje na jedno desatinné miesto. Tak prečo ešte nezväčšiť medzisklenný priestor a dostať sa z hodnoty Ug=0,57 na hodnotu 0,54. Tri stotinky po zaokrúhlení spravia predsa jednu desatinu!
Na začiatku to bolo Ug=0,6 W/(m2.K) a teraz je to už Ug=0,5 W/(m2.K)! Veľmi silný marketingový argument,  na ktorý zákazník dokáže hneď zareagovať. Veď už na základnej škole sa predsa naučil že 0,5 je menej ako 0,6 a cez také trojsklo im predsa ujde menej tepla za ktoré musia platiť! Vôbec sa pritom nepozerá na zasklenie ako celok a so všetkými súvislosťami ako napr.:

efekt izolačného skla pri trojskle;
zaťaženie skla vetrom;
bude sklo vzhľadom na svoje umiestnenie bezpečné k svojim užívateľom;
je pri veľkých medzisklenných medzerách dostatočná hrúbka tmelenia vzhľadom na podmienky, ktorým bude trojsklo vystavené?
– atď . . .

Ak nás zaujíma koľko tepla cez okná stratíme, mali by sme okrem iného poznať, aj koľko tepla cez okná získame. Dôležitá je vzájomná energetická bilancia medzi ziskami a stratami cez okná a ich zasklením.
Tu zrazu môžeme zistiť, že trojsklo s Ug=O,7 nám môže ušetriť viac peňazí ako trojsklo s Ug=0,6 alebo Ug=0,5!
Ako je to možné?

Odpoveď sa dozviete v tomto článku: Príjemný pocit tepla domova

1 thought on “Menej je niekedy viac

  1. Spätné upozornenie: Tweets that mention Menej je niekedy viac « Makrowin's Blog -- Topsy.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s