Blow-door test v praxi – montáž okien.

Blower door test je v našich podmienkach veľmi zriedkavá testovacia metóda, pomocou ktorej možno odhaliť netesnosti vo vzduchotesnej rovine obvodového plášťa budovy. Je na škodu, že aj u odbornej verejnosti zatiaľ prevláda názor, že tento spôsob testovania sa používa výlučne len pri testovaní energeticky pasívnych domov.

Vyrobiť okno vhodné pre energeticky pasívny alebo nízkoenergetický dom stojí nemálo úsilia. Preto je z funkčného aj ekonomického hľadiska rovnako dôležité aj jeho správne zabudovanie – s minimálnymi tepelnými mostmi a dôsledným napojením na vzduchotesnú rovinu. Podcenenie ktoréhokoľvek z množstva detailov významne ovplyvní spoľahlivosť, životnosť a tepelnotechnické parametre zabudovaného okna.

V praxi sa stretávam aj s takto nesprávne naplánovaným osadením okna a jeho nenapojením na vzduchotesnú rovinu:

Detekcia netesností okolo okna pomocou dymovej tyčinky. Dym znázorňuje prúdenie vzduchu netesnosťami pri pretlaku 50 Pa počas realizácie Blowdoor testu.
Dôsledok takto prevedenej montáže:
– v zimných mesiacoch kondenzácia teplého vlhkého vzduchu v konštrukcii drevostavby a tým podstatné zníženie životnosti konštrukcie.
– nedosiahnutie požadovanej vzduchotesnosti celého domu vzhľadom na použitie riadeného vetrania s rekuperáciou.

Staviate nízkoenergetický alebo pasívny dom?
Čo spravíte preto, aby ste cez zle namontované a netesné drevené okná nevyhadzovali peniaze, ktoré investujete do vykurovania vášho domu?
Ak hľadáte v praxi overeného dodávateľa okien kliknite sem, určite budete prekvapený, koľko Vám spolupráca s nami môže ušetriť peňazí!

10 thoughts on “Blow-door test v praxi – montáž okien.

 1. Dobrý den. Děkuji za pěkný příspěvek. Doplnil bych, že netěsnost snižuje nejen životnost a kvalitu rámu okna, ale i izolačního zasklení, v tomto případě izolačního trojskla. Izolační trojsklo má po obvodu těsnící materiál (tmel), který nesmí být vystavený dlouhodobému působení vlhkosti. Miroslav Sázovský

 2. Dá sa exaktne, alebo popisom podložiť zníženie kvality a životnosti zasklenia , keď sklo je viac zaťažované dažďovou vodou v porovnaní so sklom, ktoré je od dažďa zaťažené “priemeranou” intenzitou ?
  Pri dodatočnom zateplení je oplechovanie atiky vyhotovené tak, že pôvodné oplechovanie atiky je ponechané a je vyspádované na strechu. Pridané zateplenie /polystyrén/ je vyspádované smerom na fasádu. Toto nové pridané oplechovanie zateplenia zapríčiňuje podstatné väčšie “zašpliechanie” skiel v porovnaní so stavom, ako boli sklá od dažďa zaťažované pre jeho vyhotovením. Rozdiel je takmer 200 %. Teda, keď v predchádzajúcom období našpliechala voda do výšky cca 15 cm, teraz je to aj 40 cm. Samozrejme tým trpí aj okno.

  • Vážený pán Prekop,
   ďakujem za Vašu otázku. Čo sa týka zasklenia v okne, tak je potrebné rozlišovať zaťaženie dažďovou vodou na ploche skla a zaťaženie vlhkosťou v mieste zasklievacieho tmelu. Dobre to vidieť na obrázku v reze: http://www.makrowin.sk/html/produkty.html
   Priestor medzi sklom musí byť odvetraný, aby bolo možné odvetrať prípadný kondenz, ktorý tam vznikne a zasklievací tmel nebol namáhaný dlhodobo vlhkosťou.
   Keď to zhrniem – voda na ploche skla nie je problém, ale problém je vlhkosť, ktorá dlhodobo pôsobí na zasklievací tmel.

 3. Okno nieje vykurovacie teleso takže dym, vzduch, plameň sviečky – zapalovača,
  a ine blbosti používane v okolí rámu budú vždy nejak pracovať (prúdiť). Tak ohúrte ľudí, zákazníkov ako chcete biznis je biznis hlavne nech za službu platia. Upresním – v blízkosti okna sa nachádza vždy nejake vykurovacie teleso a tak tepelná priepustnosť okna, ktora je vždy ina (použité nateriály), vonkajšia teplota , teplota pri ráme okna v interiéry a interiérová telota sú rozdielne a tak nastáva čo??? prúdenie vzduchu ďalej sa mi už nechce rozvádzať túto tému lebo, ako som už povedal biznis je biznis a každý z niečoho žijeme prajem veľa spokojných zákazníkov 🙂 .

  • Marcel, nesouhlasím s vámi! Blower door test není o pozorování prodění vzduchu v interiéru, ale o uměle vyvolaném přetlaku nebo podtlaku v celém objektu. Pokud se chcete dozvědět více, pan Majer vám jistě rád ZDARMA poskytne doplňující informace.

  • Marcel napísal som Vám odpoveď na Váš komentár, ale vzhľadom na rozsah odpovede a vlozené fotografie, umiestnil som odpoveď na samostatný blog Blow-door test v praxi – montáž okien II. Odpoveď si môžete prečítať TU.

 4. No pan Marcel nevie ze tym blowdoor testom sa okrem ineho zistuje ci je pripojovacia spara okna spravne zhotovena, tak isto spravny zraz kridla a ramu, to znamena spravne tesnenia, okrem toho dalsie stavebne detaily a prestupy cez obvodovy plast budovy…

 5. Spätné upozornenie: Blow-door test v praxi – montáž okien II. « Makrowin's Blog

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s